Blog

MDŽ trochu jiným pohledem. Naučme se milovat také samy sebe a být šťastnější

MDŽ trochu jiným pohledem. Naučme se milovat také samy sebe a být šťastnější

Osmého března rok co rok slavíme Mezinárodní den žen. Vztah k tomuto dni je pro mnohé tak trochu rozpačitý. Někteří jej označují jako vynucený, čistě komunistický svátek. Jiní si rádi zavzpomínají, jak v ten den zpívaly maminkám děti na slavnostní schůzi. Pro některé z nás, včetně terapeutky Hanky Ajasty, je osmý březen ideální příležitostí obdarovat ženy kolem sebe jarní kytičkou.

A jaké důvody k tomu Hanku vedou? Chce ženám připomenout něco životně důležitého.

MDŽ je ideální příležitost obdarovat ženy květinou, říká Hanka Ajasta

Štěstí je právo

Která žena a matka bude šťastnější. ta, která se obětuje dětem a rodině v tiché naději, že jí rodina její lásku a péči vrátí nebo ta, která objevila úsloví „všeho s mírou“ a na péči o rodinu jej aplikuje,“ polemizuje Hanka a poukazuje na to, proč je pro nás ženy tak těžké zapsat své jméno do pomyslného seznamu těch, které milujeme a dávat pozornost také sobě.

Přesto, že právo na štěstí dostala každá z nás v jednom balíčku s právem na život, občas po něm zapomínáme natáhnout ruce. Možná i vy máte hned za dveřmi léta nepřevzatou kupu štěstí.

Jak na to?

Řekněme, že už si mapujete svoje vnitřní a vnější potřeby a uvědomujete si kroky a krůčky, kterými můžete reálně doplňovat citovou nádrž. Zatím ne? V pořádku. Můžete začít povšimnutím si, že v životě fungují v zásadě tři hlavní stavy mysli, způsoby jednání a přístupy k sobě a světu:

*vášeň,

*klid,

*plynutí.

VášeňKlidPlynutí

„Před 4 lety jsem šla po ulici a náhle přišel vhled: pochopila jsem, co tyto 3 kvality znamenají a obsahují a že jsou nezastupitelné,“ pokračuje.

Pokud nám v životě některá chybí, cítíme to a snažíme se prázdné místo zaplnit. Náhražky ale fungují jen dočasně a následně přinášejí odcizení, smutek a frustraci.

Chceme-li my ženy poskytovat své rodině a samy sobě vydatné a šťavnaté porce životní síly, zájmu, lásky a péče, potřebujeme si někde dobíjet baterky. Nejen nárazově. Stále.

Ukažme si to na přikladu zmíněné vášně, klidu a plynutí

  • Abyste si do života pozvaly dobrodružství vášně, bezpečí klidu a propojení plynutí, zkuste se alespoň jednou za den na chvilku zastavit a sedněte si samy se sebou.
  • Vyberte si jednu ze tří kvalit. Přemýšlejte, kdy jste ji naposledy žily naplno. Jak jste se cítily? Co se ve vašem životě dělo? Kteří důležití lidé vás ve spojení s danou kvalitou napadají?
  • Chvilku se svými zážitky zůstaňte, fyzicky je prožívejte. Potom si uvědomte, jestli máte dnes zmíněné kvality dostatek nebo vám schází.
  • Zapojte intuici a logiku: jak byste mohly oživit a rozšířit podíl a kladný vliv vytoužené kvality? Jak to můžete udělat pro sebe – a jak pro svou rodinu?

Udělejte konkrétní krok

„Jsem si jistá, že když se do toho dáte, dokážete vytvořit a vymyslet spoustu nápadů,“ dodává Hanka a pokračuje: „Který z nich se může stát prvním krokem ke změně? Jeden si vyberte a rozhodněte se, že ho zrealizujete. A pak to opravdu udělejte.“

Můžete např. zajít na taneční večer a probouzet svou vášeň v pohybech těla a prožitcích spojených s hudbou. Jak by vypadal první krok k prohloubení kvality klidu? Najděte své zamilované místo, je jedno, zda doma či venku, kde se cítíte bezpečně a uvolněně. Vyhraďte si čas jenom pro sebe s vypnutým mobilem a pozorností obrácenou dovnitř. Plynutí můžete krásně trénovat s partnerem, ve chvíli úplného souznění, kdy panuje nejhlubší ticho, naplněné vaší vzájemnou přítomností a kdy jeden druhého skutečně vnímáte.

Ať už začnete čímkoli, každý ze zmíněných tří stavů mysli a vědomí vás podpoří, dodá energii a smysl. Vyzkoušejte je! Jsou tu pro vás.

A mimochodem: Šťastný Mezinárodní den žen.

 

*/ ?>